en et

Lohusalu kangakudumisring 1960-1970ndatel

 

Näitus oli üleval Kase Antsu võrgukuuris 2016. aasta suvel ning tutvustab erinevaid kudumeid, mis kooti 1960-1970ndatel aastatel Lohusalu kangakudumisringis. On imetlusväärne, et ajal, mil lõime- ja kudumismaterjalide valik oli kasin, et mitte öelda olematu, ning välismaa ajakirju ei osanud keegi eeskujuks tahta, valmisid nii kaunilt kujundatud, eriilmelised ja kvaliteetsed kodutekstiilid. Näitus annab aimu, kui palju erinevaid kudumeid kooti – vaipu, salle, rätikuid jm.

Õnneks on nüüd, ka 40 aastat hiljem, säilinud esemeid igast liigist. Mõned on olnud kasutuses ja kulunud, mõned on imekombel uued. Kuigi seisukord on erinev, annavad need ikkagi väga hea ülevaate erinevatest kudumitest, materjalidest, värvidest, tollasest moest ja telgedel kudumise võimalustest.

Näituse tarbeks küsitlesime nelja kudujat, kelle mälestused siin kajastuvad:

Hedvig Koinberg

Milvi Miggur

Ene Migur

Lydia Pork

 

Näituse valmimisele olid abiks:

Kairi Miggur

Sirje Tähepõld

Kaire Kaer

Ruti Migur

 

Näituse koostas Ülle Krabo. Näitust aitas rahastada Siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Malestused     Esemed     Jarva-Jaani     Juhendaja     Kudujad     Aukirja naidis

 

 

 

Eesti mees ilmasõjas. Üks lugu

 

Näitus 28-aastase August Jundase (1887-1915) Esimesest maailmasõjast tagalast ja rindelt saadetud kirjadest.

Säilinud kirjad on saadetud perekonnale Keila kihelkonda Käesalu külla Oti tallu ajavahemikul 03. september 1914 kuni 22. märts 1915 tagalast Petrogradist ja rindelt „Varssavi alt“, kajastades sõjamehe mõtteid ja andes infot üldiste olude kohta. Näitusel on räägitud sõjamehe perekonnast, tema päritolust ja maha jäänud järeltulijaist. Info tagalast ja sõjast on antud läbi kirjade saatja silmade. Väike ülevaade on ka kirjade keelest.

Näitus oli üleval Kase Antsu võrgukuuris 2015. aasta suvel. Näituse koostamisel on abi osutanud Rein Uusmaa, Ene Migur, Reet Terasmaa, Aili Nurger, Avo Vaikla, Valve Jundas, Allan Jundas, Mai Lipping. Näitust on rahastanud Kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupp ja Keila vald.

Näituse kuraatorid Heli Nurger ja Anu Haak (kirjade keelest), kujundaja Kätlin Janson, projektijuht Ülle Krabo; helitaust Jaanus Tüli stuudios, tekstid luges Kaspar Velberg.

August Jundase kirjad, loeb Kaspar Velberg

Stend1     Stend2     Stend3     Stend4     Stend5     Stend6     Stend7     Stend8